Strona główna
Komunikaty
Cele i zadania
Zarząd
Członkowie
Terminarz spotkań
Kronika
Publikacje
Galeria zdjęć
Wsparcie finansowe
Kontakt
ESSLLI 2012, Opole, Poland
www.esslli2012.pl
Dziewiąte spotkanie GLLI
prof. Zalta

Edward Zalta, profesor Stanford University (California, USA), w dniu 16 grudnia 2010r. wygłosił w Opolu wykład pt. Three Lines of Investigation at the Metaphysics Research Lab. Wykład, zorganizowany przy współudziale Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, odbył się w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.

Na wstępie, prof. dr hab. Urszula Wybraniec-Skardowska powitała gościa i podziękowała za przyjęcie zaproszenia do wygłoszenia wykładu w Opolu. Prof. dr hab. Janusz Czelakowski podkreślił, że wykład odbywa się w ramach comiesięcznych wykładów organizowanych przez Grupę Logiki, Języka i Informacji.

Prof. dr hab. Adam Grobler, Dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, przedstawił sylwetkę naukową prelegenta. Prof. Edward Zalta, wykładowca Stanford University w Californii oraz wielu uniwersytetów na całym świecie, specjalizuje się głównie w metafizyce, ontologii formalnej, epistemologii, filozofii języka, logice intensjonalnej i metafizyce obliczeniowej. Jest najbardziej znany ze stanowiska zajmowanego w sprawie przedmiotów nieistniejących, kontynuator tradycji Meinongowskiej oraz twórca i naczelny redaktor Stanfordzkiej Encyklopedii Filozofii.

W trakcie wykładu, Prof. Edward Zalta przedstawił trzy linie badań prowadzonych w Laboratorium Badawczym Metafizyki Uniwersytetu Stanforda. Zgodnie z nimi, przedstawił kolejno zarys teorii obiektów abstrakcyjnych, epistemologię dla tych obiektów oraz metafizykę obliczeniową. Zaprezentowany został również program Prover9 oraz jego działanie.

Po wykładzie wywiązała się dyskusja nawiązująca do zagadnień omawianych w trakcie wykładu. Niektóre z wątków zarysowanych w wykładzie podjęto na otwartym spotkaniu-seminarium opolskiej Grupy Logiki, Języka i Informacji, w którym czynny udział wziął prof. Edward Zalta.

W trakcie wizyty w Uniwersytecie Opolskim prof. Edward Zalta spotkał się również z przedstawicielami władz Uniwersytetu Opolskiego.