Strona główna
Komunikaty
Cele i zadania
Zarząd
Członkowie
Terminarz spotkań
Kronika
Publikacje
Galeria zdjęć
Wsparcie finansowe
Kontakt
ESSLLI 2012, Opole, Poland
www.esslli2012.pl
Dwudzieste spotkanie GLLI
prof. Szubka

W dniu 11 grudnia 2012r. przebywał w Uniwersytecie Opolskim prof. dr hab. Tadeusz Szubka, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, który wygłosił wykład pt. Filozoficzne złudzenia kognitywistyki. Rorty i Brandom o założeniach i roszczeniach nowej dyscypliny. Spotkanie z prof. T. Szubką, zorganizowane przez Grupę Logiki, Języka i Informacji, Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, odbyło się w sali nr 15 Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego.

Na wstępie prof. dr hab. Janusz Czelakowski powitał Gościa oraz przybyłych na spotkanie uczestników, a następnie przedstawił sylwetkę naukową prelegenta. Po dokonanej prezentacji Gościa, prof. T. Szubka wygłosił wykład. W wykładzie omówione zostały ograniczenia stawiane stosunkowo młodej nauce zwanej kognitywistyką. Ograniczenia te prezentowane były z perspektywy dwóch stanowisk: Rorty’ego i Brandoma. Uwzględniały one analizę zarówno założeń filozoficznych, jak i "roszczeń" nowej dyscypliny.

Po inspirującym wykładzie wywiązała się żywa i interesująca dyskusja, w trakcie której postawiono wiele pytań odnoszących się zarówno do prezentowanych stanowisk Rorty’ego i Brandoma, jak i stanowisk odmiennych.